Všechno, co potřebujete vědět o vycestování se psem za hranice České republiky

autor: | 24. 10. 2022 | Aktuality, Psi

Rozhodli jste se pro cestování se psem a nejste si jistí, co všechno je k tomu zapotřebí?
Jaké jsou podmínky pro vycestování do jednotlivých zemí a jakým způsobem má být pes při převozu zabezpečen? To a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku. Pusťte se do čtení!

Cesta se psem do zahraničí

Chcete se svým mazlíčkem vycestovat za hranice České republiky, ale nejste si jistí, jaké jsou povinnosti pro přepravu různými dopravními prostředky?

Na následujících řádcích uvádíme jednoduchý přehled toho, co je potřeba zařídit, abyste mohli se svým pejskem cestovat autem, vlakem nebo letadlem.

Pokud chcete do zahraničí vyvézt štěně, je nutné, aby bylo minimálně 8 týdnů staré a odstavené od matky.

zdroj: unsplash.com

Cestování autem

Pokud pejsek není na cestování autem zvyklý, musíte ho to postupně naučit. Zvykejte psa na auto tak, že ho v něm necháte sedět, aniž byste někam jeli. Postupně s pejskem začněte jezdit na krátké vyjížďky, které prodlužujte. 

Některým pejskům bývá v autě nevolno. Tomu můžete předejít tím, že pejska před cestou nebudete krmit. Dbejte však na to, aby měl po celou dobu cesty dostatek vody. 

V autě musíte dobře větrat. Pokud je pejsek v přepravce, zajistěte, aby do ní mohl proudit čerstvý vzduch. 

V případě, že pejsek cestuje bez přepravky, připevněte jej k sedadlu bezpečnostním pásem pro psy, aby neohrozil své zdraví ani zdraví ostatních cestujících. Pejsek by měl v nejlepším případě cestovat na zadním sedadle. Za nepřipoutání psa v automobilu hrozí v České republice pokuta až ve výši 2000 Kč. 

Při jízdě autem si dobře rozmyslete, zda necháte svého pejska jezdit s hlavou vystrčenou z okýnka. Při rychlejší jízdě hrozí vážné poranění očí. 

Nezapomeňte během jízdy často zastavovat, aby se váš mazlíček mohl vyvenčit a protáhnout. 

Cestujete-li v autě s dětmi, poučte je, aby si pejska během jízdy nevšímaly a zbytečně jej nedráždily. Cesta tak bude pro všechny příjemnější. Nikdy, ale opravdu nikdy nenechávejte psa bez dozoru v uzavřeném vozidle, a to zejména v létě! V případě, že musíte opustit vozidlo, domluvte se s jedním z členů své posádky, aby s pejskem v autě počkal.

Cestování letadlem

Pokud cestujete letadlem, zjistěte si podmínky přepravy psa u konkrétní letecké společnosti, se kterou cestujete, a také podmínky přijetí psa, které si určila destinace, kde plánujete přistát. 

Pokud například vaše přepravka nesplňuje požadavky konkrétní společnosti, nemusí vám tato letecká společnost její použití povolit. Může však povolit, aby se váš pes nacházel v kabině pro cestující, pokud se vaše přepravka nebo nosič vejde pod sedadlo před vámi. 

Obecně ale platí, že je nutné u letecké společnosti předem zažádat o povolení k přepravě domácího mazlíčka, který musí mít absolvovanou prohlídku u veterináře a patřičná očkování. Rezervace je nutná, jelikož počet zvířat povolených pro každý let je omezen. 

U veterinárního lékaře se zeptejte, zda by pro vašeho psa nebylo lepší, aby byl na cestu uspán. Nezapomeňte také zjistit teplotu výchozího a cílového místa letu – může tam být totiž příliš chladno nebo naopak horko, což by pro vašeho mazlíčka mohlo být nebezpečné. 

Letecká přeprava živých zvířat jako nadměrného zavazadla nebo nákladu je zakázáno, pokud by bylo zvíře vystaveno teplotám nižším než 7 °C nebo vyšším než 29 °C, po dobu delší než čtyři hodiny během odletu, příletu nebo při přestupech.

Cestování vlakem, autobusem nebo lodí

Stejně tak, jako u cestování letadlem, má každá železniční či autobusová společnost své vlastní podmínky týkající se přepravy zvířat, které je nutné si zjistit. Například RegioJet povoluje přepravovat psy do 10 kg v přepravkách zdarma, ale platí to pouze na některých linkách. 

Pokud se vydáte na plavbu lodí, můžete mít lepší a jednodušší podmínky. Než si však naplánujete vzít psa na palubu, měli byste si ověřit zásady výletní společnosti nebo lodi, s kterou budete cestovat. 

Zdraví a bezpečnost

Před tím, než se vydáte na delší výlet, vezměte svého psa na prohlídku k veterináři a ujistěte se, že všechna jeho očkování jsou aktuální.

Požádejte svého veterináře, aby psa prohlédl a zjistil, zda je pes ve vhodné psychické a fyzické kondici vhodné pro cestování. Pamatujte na to, že ne všichni psi snášejí cestování stejně. 

Aby byl váš pes na cestách v pohodě, vezměte s sebou dostatek krmiva, na které je zvyklý. Nezapomeňte také na balenou vodu a všechny léky, které váš mazlíček užívá. 

Buďte připraveni na případ nouze. Najděte si číslo na nejbližší veterinární pohotovost v místě, kde se se psem budete vyskytovat a uložte si jej do telefonu. Po ruce mějte také pohotovostní číslo svého stálého veterináře, a to pro případ, že by spolu lékaři byli nuceni hovořit. Nepodceňujte přepravky. Právě přepravka je totiž vynikajícím způsobem, jak zajistit bezpečnost psa v autě, nemluvě o tom, že je přepravka vyžadována, pokud se rozhodnete cestovat letadlem. Přepravka může také zabránit tomu, aby se váš mazlíček dostal do potíží v místě, kde budete se psem bydlet.

Na co se zaměřit při výběru přepravky

  1. Přepravka musí být dostatečně velká, aby v ní pes mohl stát, otáčet se a ležet. 
  2. Přepravka musí být pevná a mít držadla a úchyty. Uvnitř by neměly být žádné výčnělky, které by psa mohly zranit. 
  3. Dno přepravky musí být nepropustné a pokryté absorpčním materiálem. 
  4. Přepravka by měla mít na protilehlých stranách odvětrávání s vnějšími okraji nebo knoflíky, které zabraňují zablokování proudění vzduchu. 
  5. Na přepravce by mělo být označení “Živé zvíře” a šipky, které ukazují vzpřímenou polohu přepravky. Rovněž by nemělo chybět jméno, adresa a telefonní číslo majitele. 
  6. V přepravce nesmí chybět pohodlná podložka a oblíbená hračka vašeho mazlíčka pro jeho větší komfort. Nesmí chybět láhev s vodou.

Označení vašeho mazlíčka

V případě, že se vám pes na výletě ztratí, můžete zvýšit šance na jeho nalezení tím, že se ujistíte, že jej lze správně identifikovat.  

Pejsek by měl mít čip, bez kterého nemůže do zahraničí vycestovat, a stejně tak by měl mít vystavený Europas, který obsahuje veškeré informace o očkování pejska a další podrobnosti.

Při pohybu venku by měl mít pejsek pevné vodítko a obojek. Na obojku by měly být identifikační známky se jménem psa, vaším jménem a telefonním číslem domů a také doklad o očkování proti vzteklině

Vhodné je také umístění QR kódu, díky kterému je veterinář schopný zjistit, ve kterém registru je pejsek zaregistrován a také veškeré údaje o psovi i jeho majiteli

Pokud plánujete být pryč déle než několik dní, zvažte zakoupení druhé identifikační známky, na které uvedete místo vaší dovolené a telefonní číslo, na kterém budete zastiženi vy, popřípadě telefonní číslo vašeho hostitele. 

Jak se chovat při cestování se psem

  1. Naplánujte si přestávky na toaletu. Před odjezdem z domova naučte svého psa ulevit si na různých površích, ne jen na trávě. Možnost vyměšování na různých terénech, jako je beton, mulč a štěrk, zmírní jeho nepohodlí i možnost nehod, když jste na cestách. Nezapomeňte si s sebou vzít zásobu sáčků na následný úklid. 
  2. Na cesty s sebou vezměte hračky, které pejska rozptýlí. Vyhnete se tak tomu, aby se pejsek nudil a ničil vůz nebo kňučel. Můžete mu pořídit také nějaké nové hračky, které ho na cestě překvapí a zaměstnají jeho pozornost. 
  3. Přibalte s sebou jídlo a vodu. Se svým veterinářem se poraďte, zda můžete podávat pejskovi jakoukoliv vodu v dané destinaci nebo pouze tu balenou, abyste předešli případným žaludečním potížím. 
  4. Místo obvyklých objemných misek si pořiďte misky skládací a nechte svého mazlíčka, aby si na jejich používání před cestou zvykl. Pejskovi může zvykání trvat i týden.

Ubytování se psem v cizině

zdroj: unsplash.com

Než se vydáte se svým čtyřnohým přítelem na cesty, zjistěte si předem, které hotely nebo motely v cílové destinaci nebo na vaší trase umožňují ubytování se psy. Mnoho z nich nemá, nebo naopak mohou mít omezení týkající se velikosti psa. 

Pokud se vám podaří najít ubytování, kde jsou psi akceptováni, respektujte ostatní hosty, personál i zařízení a snažte se o to, aby pes nenarušoval chod daného místa. Udržujte svého pejska v co největším klidu a nenechávejte ho bez dozoru. Mnoho pejsků v cizím prostředí štěká nebo ničí majetek. 

Na místě se také zeptejte personálu, zda je vyčleněn nějaký prostor, kde můžete pejska venčit a vždy po něm ukliďte. Nenechávejte po sobě žádný nepořádek. Dbejte na bezpečí svého mazlíčka. Pokud budete ubytováni v místě, kde můžete nechat pejska volně pobíhat, přesvědčte se předem o tom, zda na místě nejsou nějaké elektrické kabely, jedy na hlodavce nebo něco podobného, co by pro vašeho psa mohlo být potenciálně škodlivé.

Podmínky pro cestování se psem v různých zemích

Níže uvádíme přehled podmínek cestování s pejskem do, Čechy nejčastěji navštěvovaných, zemí. Připomínáme, abyste si před návštěvou konkrétní země zjistili aktuální informace, které se mohou časem měnit. 

Mezi země, které Češi nejčastěji navštěvují, patří Rakousko, Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Polsko a Anglie. Pro všechny tyto země platí, že pejsek musí mít vystavený mezinárodní cestovní pas – Europas, čip a platné očkování proti vzteklině. Vydání pasu pro psa do zahraničí stojí cca 600 Kč a vzor Europasu pro psa si můžete prohlédnout na stránkách státní veterinární správy.

U návštěvy Anglie navíc platí, že pejsek musí být odčerven, a to 12–24 hodin předtím, než vstoupí na toto území. 

Počítejte také s tím, že vyřízení nutných vyšetření, očkování, popřípadě vydání cestovního pasu, potrvá delší dobu, proto se zařizováním potřebných dokumentů začněte s dostatečným předstihem.

Doprovází-li pejska jiná osoba než je majitel, je nutné, aby měl k tomuto doprovodu písemné oprávnění udělené majitelem.  

Nezapomeňte, že i když cestujete se psem do zahraničí, je to dovolená. Cestování může být stresující, ale klidný majitel má obvykle klidného domácího mazlíčka. Naše zvířata vnímají náš stres, takže pokud váš mazlíček ucítí, že jste nervózní a napjatí, může stres a úzkost také pociťovat. 

Nezapomínejte, že někteří psi nemají cestování rádi a možná právě pro vašeho pejska by bylo vhodnější, kdyby ho doma někdo pohlídal, zatímco budete na cestách.